NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Биография: Анри Кулев
4875
Авансцена

Биография: Анри Кулев

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина

| 21 Юли 2024, 10:00 ч.
Биография: Анри Кулев
Биография: Анри Кулев
Снимка © DFA

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето ген

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина. 

Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.

Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г. – War Of Being“, TesseracT достигна най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. „Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, албумът, който британците ще представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на „прогресива“, TesseracT се завърна, въоръжена с нищо по-малко от колекция от хипнотизираща и идиосинкратична нова музика“, коментират от Fest Team

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Веднага след края на последната вечер от първия тур се проведе заседание на международното жури, каза примабалерината и основател на конкурса Сара-Нора Кръстева. До втори тур са допуснати 45 от тях, получили най-висок бал от оценителната комисия. На следващия етап от състезанието преминават по 15 артисти от всяка възрастова група, допълни тя. Тъй като в най-малката възрастова група участниците са петима, разпределихме останалите позиции между Група Б и С, посочи Кръстева.

В последната състезателна вечер ще бъдат избрани лауреатите. Това ще стане ясно в петък, на 5 юли, уточни примаба

Венсан Рюфен и Аксел Морел вземат участие в Culturama Fest 2024 Water Live. Проектите им „Басейн“ (Венсaн Рюфен) и „Останки“ (Аксел Морел) ще бъдат разположени в Триъгълната кула в София до 2 юли, съобщават организаторите.

„На първата си изложба в София Венсaн Рюфен ще представи съноподобни видения по темата за водата и по-специално водните басейни – места за отдих и игра, където телата се разголват и се показват, каквито са – неподправени, с горда осанка или свенливо. Символи на обществения ранг, частните и обществени басейни успешно разкриват индивидуалната същност на посетителите“, разказват от екипа. Изложбата в Триъгълната кула на Сердика – Регионален исторически музей съдържа негови големи формати, част от които ще бъдат показани по- късно в Ла Рошел и Хонконг.

От екипа разказват, че за първата си изложба в София Аксел Морел предлага няколко творби, свързани с те

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат парите. Старите се чудят какво правят младите. Настъпи някаква пълна безсмислица. Поне това е моето усещане. А не бива да е така. И мисля, че държава също има пръст в тази работа, в това хитро сблъскване, защото продължава да държи субсидиите на ниски нива. Те трябва да се увеличат, трябва да има свобода на действие, трябва да има различни възгледи. Не само младите, всички трябва да работят непрекъснато и да се развиват. До дълбоката си интелектуална старост“, казва още Анри Кулев .

Той е роден на 21 юли 1949 г. в Шумен. Средното си образование завършва в София. През 1974 г. завършва специалност режисура на рисувания филм в Москва, във Висшия институт по кинематография, в класа на Анатолий Сазонов. „Аз си бях чисто български продукт, когато постъпих в института в Москва. Малките нации страхотно се потискат при сблъсъците с огромните култури. Реката от традиции, които носят те, те кара да се чувстваш слаб плувец. Преподавал ми е живописецът Пименов, който беше жива легенда на най-напредничавите тенденции от началото на 20-и век. Бях ученик на Николай Третяков – внук на знаменития Третяков. Те оформиха характера ми. Реших, че не мога да правя нещо просто така. Ако за някого моите образи са натрапчиви и деформирани, за мен те са начин на възприемане на света“, разказва Кулев за образованието си в Москва.

ВОДАЧЪТ НА „НОВАТА ВЪЛНА“ В БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

След дипломирането си, почти 20 години – от 1974 до 1993 г., работи като режисьор, художник, аниматор и сценарист в студиото за анимационни филми „София“.

Според специалистите Анри Кулев е водачът на „новата вълна“ в българската анимация от края на 70-те години на 20-и век. Тримата с Николай Тодоров и Слав Бакалов правят „нежна революция“, като внасят нов тип драматургия, нови теми и нов вид графизъм в стремежа да се самоизразят и да наложат своя индивидуален възглед за живота. Неспокойният творчески дух, нестандартните рисунки – съзнателно деформирани и остро експресивни, вечният конфликт с началниците спечелват на Анри Кулев прозвището „ужасното дете на българската анимация“. Анри Кулев сам определя като „нежна агресивност“ естетическата си платформа в документалното кино и нарича „джазови“ своите експерименти в игралното кино.

В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.

Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.

Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.

След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар

Певицата Адел обяви, че смята да си вземе дълга почивка от музиката, след като завърши всички планирани концерти, съобщи Би Би Си. 

„Нямам планове за създаване на нова музика. В момента искам да си взема дълга почивка, както и бих желала да се занимавам с други творчески неща за известно време“, каза звездата пред германската телевизия ZDF преди турнето си в Мюнхен. „Знаете ли, че аз дори не пея вкъщи. Колко странно е това?“, допълни тя.

Последният албум на певицата излезе през 2021 г., а от две години тя пее през уикендите в Лас Вегас, като наскоро завърши 90-ото си шоу в „Сийзарс палас“ (Caesar`s Palace) с капацитет от 4000 места. Шоуто е планирано да приключи през ноември, а Адел споделя, че преживяването е било много емоционално. „Въпреки че публиката не е голяма, това беше наистина емоционално изживяване“, каза тя. 

Не всеки концерт в Лас Вегас п

Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен. 

Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас. 

В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.

Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.

„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог

По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.  

Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров". 

Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.

По думите му  експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.

На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобожден

Посетителите на Бъкингамския дворец в Лондон това лято ще могат да застанат зад прочутия балкон, на който често позира за снимка британското кралско семейство, предаде Ройтерс.

За първи път се отваря за туристи Източното крило на сградата, включващо и Централната зала, където се намира емблематичният балкон.

"Тази стая е част от Източното крило, направено от кралица Виктория и принц Албърт. Точно той предлага да се използва балкона", казва Никола Търнър Инман, куратор в "Роял кълекшън тръст".

"За първи път е използван през 1851 г. за поздрав на бойците, участвали за Кримската война. Така че се ползва от доста дълго време", казва тя.

На посетителите обаче няма да бъде позволено да излизат на балкона, отбелязва Ройтерс. Те ще могат да гледат през мрежестата завеса към церемониалния булевард, водещ до Бъкингамския дворец. В залата има и наскоро реставриран

Анри Кулев е режисьор, художник, сценарист и продуцент на десетки игрални, документални и анимационни филми.

60 ГОДИНИ ОТ ПЪРВАТА ПУБАЦИЯ

Първата си публикация – илюстрация, Анри Кулев печата във в. „Средношколско знаме“ през 1964 г. През дългогодишната си кариера той е автор на множество карикатури и графики в печата. През годините той участва с рисунки във вестниците „Култура“, „24 часа“ и „Преса“. От 1992 г. създава редица телевизионни шапки, заставки и рекламни клипове. Той е илюстрирал и няколко книги.

Анри Кулев е режисьор на повече от 70 филма. Сред тях са игралните филми „Смъртта на заека“ (1981), „Бащата на яйцето“ (1991), „Госпожа Динозавър“ (2002), „Врабците през октомври“ (2006), „ЦАХЕС“ (2010), „Имало една война“ (2020), анимационните филми: „Хипотеза“ (1976), „Постановка“ (1977), „Кавалкада“ (1979), „Гарсониера“ (1980), „Неделя“ (1980), „Сафари“ (1981), „Кой вижда по-надалече“ (1983), „СПИН“ (1984), „Приказка за пътя“ (1985), „Как маймуните произлезли от човека“ (1986), „Веселякът“ (1987), „Очи черные“ (1993), „Горгоната“ (1994), „Сламеният човек“ (2002), „Парцалът“ (2007), „ПУК“ (2011), „Вятър работа“ (2017), „Меко казано“ (2022), „Бяло рамо за черен мъж“ (2024) и документалните филми: „Тежък хляб“ (1981), „Сънувам музика“ (1983), „Свирачи“ (1984), „Лабиринти“ (1984), „Имената на вечността“ (1994), „Алжирският бряг на Камю“ (1994), „Котка в мрежата“ (1994), „Нежното чудовище“ (1994), „Вестникът“ (2000), „Дудуна“ (2000), „Душевно“ (2007), „Веда Словена“ (2011), „Книга на мълчанието“ (2015), „Ориентирай ни, Стефане“ (2024).

Филмите му „Гарсониера“ и „Неделя“ са включени в специалната колекция на Музея на модерното изкуство в Ню Йорк, САЩ.

БОРБАТА ЗА ДОБРИЯ АВТОР Е НОМЕР 1

Поетът, белетрист и сценарист Борис Христов е автор на голяма част от сценариите на филмите на Анри Кулев. На въпрос как се прави кино със силни личности и придирчиви автори като Валери Петров, Христо Ганев, Борис Христов, Анри Кулев отговаря: „И сложно, и лесно. Но задължително с уважение към теста. Не може да има добър филм без добър автор. Аз съм търсил тези автори. Борбата за добрия автор е номер едно в киното и аз съм благодарен, че те са ме допуснали до света си“.

Анри Кулев има над 10 самостоятелни изложби в България и чужбина – София, Пловдив, Братислава, Краков, Берлин, Анеси, Ню Йорк, Оберхаузен, Хирошима. През 1985 г. за първи път български автори на анимационни филми са поканени да направят изложба в Анеси, Франция, по време на 15-ия международен анимационен фестивал. Те са Анри Кулев и Николай Тодоров. В началото на 90-те години на 20-и век рисунки на Анри Кулев са показвани в Музея за модерно изкуство във Вашингтон.

Анри Кулев е сценограф на театралните постановки „Щастливи дни и текстове“ на Бекет, „Пепел върху пепелта“ на Пинтер, „Дон Кихот“ на Сервантес, „Буре барут“ на Дуковски, оперния спектакъл „Лили и вълшебното бисерче“ и др. Няколко сезона той е сценограф в Германия.

Проф. Анри Кулев е преподавател в Нов български университет (НБУ) от самото му създаване през 1993 г. Там той създава програмата „Анимационно кино“ и е пръв неин директор. В университета е преподавател по анимационна режисура. На 30 ноември 2017 г. Анри Кулев е удостоен със званието „Почетен професор на НБУ“ за дългогодишната му всеотдайна преподавателска работа в НБУ – като основател на програма „Анимационно кино“ и любим преподавател на студентите.

Анри Кулев е член на Съюза на българските художници (СБХ) и на Съюза на българските филмови дейци.

ПРИЗНАНИЕ

В рамките на карикатурните си салони Музеят на хумора и сатирата в Габрово представя многократно творби на Анри Кулев. Той е бил член на жури на много български и международни фестивали и носител на редица награди.

Сред многобройните награди на Анри Кулев са „Златен клас“ през 1980 г., „Златен ритон“ през 1989 г., „Златна роза“ през 1994 г. През 1994 г. получава „Златна плоча“ на фестивала в Чикаго и награда в Берлин за „Горгоната“, награда на Съюза на българските филмови дейци за най-добър анимационен филм през 2007 г. На 28 май 2019 г. Анри Кулев е удостоен с наградата „Златен век“ – огърлие на Министерството на културата. На 5 юни 2020 г. става носител на Наградата на София. На 1 ноември 2021 г. е удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на София“.

На 4 април 2023 г. е отличен от СБХ с приза на секция „Карикатура“ за цялостно творчество. На 16 май 2023 г. е удостоен с наградата „Васил Гендов“ за най-добър анимационен филм за „Меко казано“ по едноименната приказка на Валери Петров от 1979 г. На 26 август 2023 г. става носител на наградата за цялостен принос в развитието на киноизкуството на 31-вия международен филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна.

На 21 декември 2023 г. Анри Кулев е удостоен със специална награда от фестивала за документално и анимационно кино „Златен ритон“ за пълнометражния анимационен филм „Меко казано“ по едноименната приказка на Валери Петров. На 4 април 2024 г. е награден от екипа на Музея на хумора и сатирата в Габрово.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Авансцена
4875
Авансцена

Биография: Анри Кулев

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците.„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме.

| 21 Юли 2024, 10:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Анри Кулев
Биография: Анри Кулев
Снимка © DFA

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат парите. Старите се чудят какво правят младите. Настъпи някаква пълна безсмислица. Поне това е моето усещане. А не бива да е така. И мисля, че държава също има пръст в тази работа, в това хитро сблъскване, защото продължава да държи субсидиите на ниски нива. Те трябва да се увеличат, трябва да има свобода на действие, трябва да има различни възгледи. Не само младите, всички трябва да работят непрекъснато и да се развиват. До дълбоката си интелектуална старост“, казва още Анри Кулев .

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето ген

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина. 

Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.

Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г. – War Of Being“, TesseracT достигна най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. „Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, албумът, който британците ще представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на „прогресива“, TesseracT се завърна, въоръжена с нищо по-малко от колекция от хипнотизираща и идиосинкратична нова музика“, коментират от Fest Team

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Веднага след края на последната вечер от първия тур се проведе заседание на международното жури, каза примабалерината и основател на конкурса Сара-Нора Кръстева. До втори тур са допуснати 45 от тях, получили най-висок бал от оценителната комисия. На следващия етап от състезанието преминават по 15 артисти от всяка възрастова група, допълни тя. Тъй като в най-малката възрастова група участниците са петима, разпределихме останалите позиции между Група Б и С, посочи Кръстева.

В последната състезателна вечер ще бъдат избрани лауреатите. Това ще стане ясно в петък, на 5 юли, уточни примаба

Венсан Рюфен и Аксел Морел вземат участие в Culturama Fest 2024 Water Live. Проектите им „Басейн“ (Венсaн Рюфен) и „Останки“ (Аксел Морел) ще бъдат разположени в Триъгълната кула в София до 2 юли, съобщават организаторите.

„На първата си изложба в София Венсaн Рюфен ще представи съноподобни видения по темата за водата и по-специално водните басейни – места за отдих и игра, където телата се разголват и се показват, каквито са – неподправени, с горда осанка или свенливо. Символи на обществения ранг, частните и обществени басейни успешно разкриват индивидуалната същност на посетителите“, разказват от екипа. Изложбата в Триъгълната кула на Сердика – Регионален исторически музей съдържа негови големи формати, част от които ще бъдат показани по- късно в Ла Рошел и Хонконг.

От екипа разказват, че за първата си изложба в София Аксел Морел предлага няколко творби, свързани с те

Той е роден на 21 юли 1949 г. в Шумен. Средното си образование завършва в София. През 1974 г. завършва специалност режисура на рисувания филм в Москва, във Висшия институт по кинематография, в класа на Анатолий Сазонов. „Аз си бях чисто български продукт, когато постъпих в института в Москва. Малките нации страхотно се потискат при сблъсъците с огромните култури. Реката от традиции, които носят те, те кара да се чувстваш слаб плувец. Преподавал ми е живописецът Пименов, който беше жива легенда на най-напредничавите тенденции от началото на 20-и век. Бях ученик на Николай Третяков – внук на знаменития Третяков. Те оформиха характера ми. Реших, че не мога да правя нещо просто така. Ако за някого моите образи са натрапчиви и деформирани, за мен те са начин на възприемане на света“, разказва Кулев за образованието си в Москва.

ВОДАЧЪТ НА „НОВАТА ВЪЛНА“ В БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.

Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.

Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.

След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар

Певицата Адел обяви, че смята да си вземе дълга почивка от музиката, след като завърши всички планирани концерти, съобщи Би Би Си. 

„Нямам планове за създаване на нова музика. В момента искам да си взема дълга почивка, както и бих желала да се занимавам с други творчески неща за известно време“, каза звездата пред германската телевизия ZDF преди турнето си в Мюнхен. „Знаете ли, че аз дори не пея вкъщи. Колко странно е това?“, допълни тя.

Последният албум на певицата излезе през 2021 г., а от две години тя пее през уикендите в Лас Вегас, като наскоро завърши 90-ото си шоу в „Сийзарс палас“ (Caesar`s Palace) с капацитет от 4000 места. Шоуто е планирано да приключи през ноември, а Адел споделя, че преживяването е било много емоционално. „Въпреки че публиката не е голяма, това беше наистина емоционално изживяване“, каза тя. 

Не всеки концерт в Лас Вегас п

Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен. 

Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас. 

В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.

Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.

„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог

По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.  

Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров". 

Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.

По думите му  експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.

На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобожден

Посетителите на Бъкингамския дворец в Лондон това лято ще могат да застанат зад прочутия балкон, на който често позира за снимка британското кралско семейство, предаде Ройтерс.

За първи път се отваря за туристи Източното крило на сградата, включващо и Централната зала, където се намира емблематичният балкон.

"Тази стая е част от Източното крило, направено от кралица Виктория и принц Албърт. Точно той предлага да се използва балкона", казва Никола Търнър Инман, куратор в "Роял кълекшън тръст".

"За първи път е използван през 1851 г. за поздрав на бойците, участвали за Кримската война. Така че се ползва от доста дълго време", казва тя.

На посетителите обаче няма да бъде позволено да излизат на балкона, отбелязва Ройтерс. Те ще могат да гледат през мрежестата завеса към церемониалния булевард, водещ до Бъкингамския дворец. В залата има и наскоро реставриран

След дипломирането си, почти 20 години – от 1974 до 1993 г., работи като режисьор, художник, аниматор и сценарист в студиото за анимационни филми „София“.

Според специалистите Анри Кулев е водачът на „новата вълна“ в българската анимация от края на 70-те години на 20-и век. Тримата с Николай Тодоров и Слав Бакалов правят „нежна революция“, като внасят нов тип драматургия, нови теми и нов вид графизъм в стремежа да се самоизразят и да наложат своя индивидуален възглед за живота. Неспокойният творчески дух, нестандартните рисунки – съзнателно деформирани и остро експресивни, вечният конфликт с началниците спечелват на Анри Кулев прозвището „ужасното дете на българската анимация“. Анри Кулев сам определя като „нежна агресивност“ естетическата си платформа в документалното кино и нарича „джазови“ своите експерименти в игралното кино.

Анри Кулев е режисьор, художник, сценарист и продуцент на десетки игрални, документални и анимационни филми.

60 ГОДИНИ ОТ ПЪРВАТА ПУБАЦИЯ

Първата си публикация – илюстрация, Анри Кулев печата във в. „Средношколско знаме“ през 1964 г. През дългогодишната си кариера той е автор на множество карикатури и графики в печата. През годините той участва с рисунки във вестниците „Култура“, „24 часа“ и „Преса“. От 1992 г. създава редица телевизионни шапки, заставки и рекламни клипове. Той е илюстрирал и няколко книги.

Анри Кулев е режисьор на повече от 70 филма. Сред тях са игралните филми „Смъртта на заека“ (1981), „Бащата на яйцето“ (1991), „Госпожа Динозавър“ (2002), „Врабците през октомври“ (2006), „ЦАХЕС“ (2010), „Имало една война“ (2020), анимационните филми: „Хипотеза“ (1976), „Постановка“ (1977), „Кавалкада“ (1979), „Гарсониера“ (1980), „Неделя“ (1980), „Сафари“ (1981), „Кой вижда по-надалече“ (1983), „СПИН“ (1984), „Приказка за пътя“ (1985), „Как маймуните произлезли от човека“ (1986), „Веселякът“ (1987), „Очи черные“ (1993), „Горгоната“ (1994), „Сламеният човек“ (2002), „Парцалът“ (2007), „ПУК“ (2011), „Вятър работа“ (2017), „Меко казано“ (2022), „Бяло рамо за черен мъж“ (2024) и документалните филми: „Тежък хляб“ (1981), „Сънувам музика“ (1983), „Свирачи“ (1984), „Лабиринти“ (1984), „Имената на вечността“ (1994), „Алжирският бряг на Камю“ (1994), „Котка в мрежата“ (1994), „Нежното чудовище“ (1994), „Вестникът“ (2000), „Дудуна“ (2000), „Душевно“ (2007), „Веда Словена“ (2011), „Книга на мълчанието“ (2015), „Ориентирай ни, Стефане“ (2024).

Филмите му „Гарсониера“ и „Неделя“ са включени в специалната колекция на Музея на модерното изкуство в Ню Йорк, САЩ.

БОРБАТА ЗА ДОБРИЯ АВТОР Е НОМЕР 1

Поетът, белетрист и сценарист Борис Христов е автор на голяма част от сценариите на филмите на Анри Кулев. На въпрос как се прави кино със силни личности и придирчиви автори като Валери Петров, Христо Ганев, Борис Христов, Анри Кулев отговаря: „И сложно, и лесно. Но задължително с уважение към теста. Не може да има добър филм без добър автор. Аз съм търсил тези автори. Борбата за добрия автор е номер едно в киното и аз съм благодарен, че те са ме допуснали до света си“.

Анри Кулев има над 10 самостоятелни изложби в България и чужбина – София, Пловдив, Братислава, Краков, Берлин, Анеси, Ню Йорк, Оберхаузен, Хирошима. През 1985 г. за първи път български автори на анимационни филми са поканени да направят изложба в Анеси, Франция, по време на 15-ия международен анимационен фестивал. Те са Анри Кулев и Николай Тодоров. В началото на 90-те години на 20-и век рисунки на Анри Кулев са показвани в Музея за модерно изкуство във Вашингтон.

Анри Кулев е сценограф на театралните постановки „Щастливи дни и текстове“ на Бекет, „Пепел върху пепелта“ на Пинтер, „Дон Кихот“ на Сервантес, „Буре барут“ на Дуковски, оперния спектакъл „Лили и вълшебното бисерче“ и др. Няколко сезона той е сценограф в Германия.

Проф. Анри Кулев е преподавател в Нов български университет (НБУ) от самото му създаване през 1993 г. Там той създава програмата „Анимационно кино“ и е пръв неин директор. В университета е преподавател по анимационна режисура. На 30 ноември 2017 г. Анри Кулев е удостоен със званието „Почетен професор на НБУ“ за дългогодишната му всеотдайна преподавателска работа в НБУ – като основател на програма „Анимационно кино“ и любим преподавател на студентите.

Анри Кулев е член на Съюза на българските художници (СБХ) и на Съюза на българските филмови дейци.

ПРИЗНАНИЕ

В рамките на карикатурните си салони Музеят на хумора и сатирата в Габрово представя многократно творби на Анри Кулев. Той е бил член на жури на много български и международни фестивали и носител на редица награди.

Сред многобройните награди на Анри Кулев са „Златен клас“ през 1980 г., „Златен ритон“ през 1989 г., „Златна роза“ през 1994 г. През 1994 г. получава „Златна плоча“ на фестивала в Чикаго и награда в Берлин за „Горгоната“, награда на Съюза на българските филмови дейци за най-добър анимационен филм през 2007 г. На 28 май 2019 г. Анри Кулев е удостоен с наградата „Златен век“ – огърлие на Министерството на културата. На 5 юни 2020 г. става носител на Наградата на София. На 1 ноември 2021 г. е удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на София“.

На 4 април 2023 г. е отличен от СБХ с приза на секция „Карикатура“ за цялостно творчество. На 16 май 2023 г. е удостоен с наградата „Васил Гендов“ за най-добър анимационен филм за „Меко казано“ по едноименната приказка на Валери Петров от 1979 г. На 26 август 2023 г. става носител на наградата за цялостен принос в развитието на киноизкуството на 31-вия международен филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна.

На 21 декември 2023 г. Анри Кулев е удостоен със специална награда от фестивала за документално и анимационно кино „Златен ритон“ за пълнометражния анимационен филм „Меко казано“ по едноименната приказка на Валери Петров. На 4 април 2024 г. е награден от екипа на Музея на хумора и сатирата в Габрово.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.